Peeling w pielęgnacji domowej, dlaczego warto go stosować?

Dlaczego peeling jest korzystny dla skóry?

Istotą złuszczania, zwanego również eksfoliacją, jest przebudowa naskórka i tym samym odświeżenie wyglądu skóry. Jest to proces usuwania ze skóry w kontrolowany sposób, niepotrzebnej warstwy, zbudowanej z martwych komórek naskórka, nadmiaru sebum i zanieczyszczeń. Zaleganie na powierzchni skóry takiej struktury powoduje, powstawanie zaskórników, porowatość i przesuszenie. Usunięcie warstwy rogowej i stymulacja poprawiająca krążenie, powoduje, że w odpowiedzi skóra uruchamia procesy naprawcze odbudowuje się, staje się gładsza, promienna i bardziej napięta. Po wykonanym zabiegu składniki aktywne zawarte w kosmetykach, o wiele lepiej są absorbowane przez skórę. Dlatego dzięki systematycznemu peelingowaniu skóry, zwiększa się efektywność naszej pielęgnacji domowej. Zauważymy widoczną poprawę kondycji skóry, która staje się gładsza, bardziej miękka i nawilżona.

 

Zabieg złuszczający, może być wykonywany na wiele sposobów, wszystko zależy od metody wykonania jak i użytego do tego celu preparatu czy aparatury. Możemy go wykonać samodzielnie w domowym zaciszu, jak i również w profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym lub u lekarza dermatologa.
Najbardziej oczekiwane i szybkie efekty naprawcze w skórze, osiągniesz wykonując profesjonalny zabieg oczyszczający, przeprowadzony przez kosmetologa. Gdzie osoba wykonująca procedurę zabiegową, oceniając stan i typ skóry, dobierze odpowiednie preparaty czy aparaturę do wykonania zabiegu. Zastosowane profesjonalne preparaty o wysokim stężeniu substancji aktywnych, kwasy chemiczne o wysokich stężeniach, profesjonalna aparatura, jest niemożliwa do zastąpienia w pielęgnacji domowej. Niemniej jednak, jeśli chcemy aby nasza skóra wyglądała świetnie cały czas, a nie tylko po wizycie u kosmetologa. Powinniśmy stosować zalecenia po zabiegowe i odpowiednio pielęgnować naszą skórę w domu, gdyż jest to kluczowe, dla utrzymania efektów na dłużej. Peelingi wykonywane w domu, będą w znakomity sposób uzupełniały pielęgnacje profesjonalną, dzięki czemu utrzymasz stały efekt przepięknie wyglądającej skóry.

 

Jak Peelingować skórę w domu?

W warunkach domowych zabieg może być przeprowadzony z użyciem metod mechanicznych (z wykorzystaniem preparatów ziarnistych z drobinkami ścierającymi) lub chemicznych (przy użyciu kwasów organicznych bądź enzymów). Peeling wykonywany za pomocą preparatów enzymatycznych jest procesem najłagodniejszym.

 

Do peelingów mechanicznych, zaliczamy peeling ziarnisty, który zawiera drobinki ścierne, takie jak: pestki owoców, nasiona, czy granulki syntetyczne polietylenu, zmielone łupiny orzecha włoskiego lub moreli. Taki produkt aplikujemy wilgotnymi dłońmi, nakładamy na twarz, następnie wykonujemy delikatny masaż, kolistymi ruchami rozprowadzając produkt na całą powierzchnię twarzy, szyi i dekoltu. W momencie, gdy skóra jest już delikatnie zaczerwieniona, zmywamy kosmetyk wodą. Ten rodzaj peelingu odpowiedni będzie dla skóry grubej i tłustej. Peelingu mechanicznego nie używamy w przypadku skóry trądzikowej z aktywnymi stanami zapalnymi i zmianami ropnymi.

Do peelingów mechanicznych możemy zaliczyć również tzw. „brushing” czyli szczotkowanie. Do wykonania tego typu peelingu, potrzebne będzie specjalne urządzenie, jest ono najczęściej wyposażone w obrotową końcówkę o odpowiedniej twardości włosia. Popularne obecnie są również szczoteczki soniczne lub silikonowe myjki. Użycie takiego urządzenia zagwarantuje nam efekt dogłębnego oczyszczenia skóry, oraz usunięcia zrogowaciałego naskórka. Atutem takiego rodzaju peelingu jest fakt, że nie potrzebujemy do jego wykonania specjalistycznych preparatów, wystarczy wykonać go z dodatkiem ulubionego żelu do mycia twarzy. Brushing natomiast nie jest polecany osobom które posiadają skórę naczyniową i wrażliwą.

 

Peelingi biologiczne, czyli enzymatyczne, złuszczają martwy naskórek dzięki zawartości aktywnych biologicznie enzymów. Najpopularniejsze naturalne enzymy stosowane do eksfoliacji to papaina oraz bromelaina pozyskiwane z owoców papai i ananasa. Zazwyczaj peelingi enzymatyczne występują jako emulsja lub proszek, które aktywowane są aktywatorem lub wodą tuż przed jego aplikacją. Peelingi enzymatyczne naniesione na cerę sprawiają, że dochodzi do przyspieszenia naturalnego procesu odnowy skóry i złuszczenia niepożądanej warstwy rogowej poprzez jej rozpuszczenie. Co istotne, zastosowane w peelingach enzymy, nie powodują zniszczeń żywych komórek skóry, dzięki czemu są o wiele łagodniejsze niż peelingi chemiczne. Użyte enzymy nie wnikają głębiej niż na 0,5 mm w głąb skóry, dlatego można je bezpiecznie stosować w domu. Takie peelingi mogą być stosowane do każdego typu skóry, ale szczególnie polecane są do cery suchej, wrażliwej i naczyniowej.
Do peelingów enzymatycznych zaliczamy również peeling typu gommage. Tego typu produkt aplikuje się na skórę twarzy, a po kilku minutach usuwa za pomocą ścierania, tzw. „gumkowania”. W trakcie usuwania kosmetyku z twarzy, usuwane są również martwe komórki naskórka. U osób, które posiadają skórę dojrzałą, o obniżonej elastyczności, najlepiej peeling zmywać wodą.

 

Częstotliwość stosowania

Częstotliwość wykonywania peelingu twarzy zależy w głównej mierze od rodzaju skóry, a także od rodzaju preparatu stosowanego do takiego zabiegu.

• W przypadku skóry tłustej zaleca się stosowanie peelingu 1–3 razy w tygodniu.

• Dla skóry normalnej peeling może być stosowany zdecydowanie rzadziej, np. raz w miesiącu.

• Przy skórze suchej, wrażliwej, naczynjowej, skłonnej do podrażnień i zaczerwienień wskazane jest używanie wyłącznie peelingów enzymatycznych (takich, które nie zawierają drobinek ścierających), które można używać nie częściej niż 1–2 razy w tygodniu. Peelingu enzymatycznego nie powinno się nadużywać. Jego zbyt częste stosowanie może powodować odwrotne skutki do zamierzonych, np. powodować przesuszenie skóry. Informacja o częstotliwości stosowania preparatu jest zawsze zawarta na opakowaniu. Najczęściej jest to raz w tygodniu.

 

Peeling a rodzaj cery

Cera sucha – dla tego typu skóry najlepiej zastosować peeling enzymatyczny. Warto jednak obserwować skórę i w razie pogorszenia jej stanu zaprzestać stosowania zabiegu lub wykonywać go znacznie rzadziej.

Cera wrażliwa i naczyniowa - można korzystać z peelingów enzymatycznych, które dedykowane są właśnie takiej cerze.

Cera gruba, tłusta – wszystkie rodzaje peelingów, szczególnie polecany jest peeling ziarnisty.

Cera trądzikowa - odradza się stosowania samodzielnie peelingów w przypadku skóry objętej trądzikiem, szczególnie w przypadku występowania dużej ilości stanów zapalnych oraz zmian ropnych. Nie wolno wykonywać peelingów mechanicznych ze względu na zagrożenie „rozsiania” zakażenia na całą twarz, co może spowodować pogorszenie stanu skóry. W przypadku cery trądzikowej najlepiej skonsultować się z lekarzem dermatologiem lub kosmetologiem, który dobierze odpowiedni peeling chemiczny, który da bardzo dobre efekty w walce z trądzikiem oraz bliznami, które po nim pozostały.
Skóra dojrzała – w jej przypadku możemy stosować zarówno peelingi enzymatyczne jak i mechaniczne w zależności jakiego typu cechy wykazuje. Niestety w przypadku głębokich zmarszczek, bruzd, czy przebarwień, domowe peelingi nie dadzą wielkich rezultatów. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym, gdzie zostanie dobrany odpowiedni peeling chemiczny, który usunie powierzchniowe lub głębokie warstwy komórek naskórka jak i skóry właściwej. Taki rodzaj zabiegu stymuluje produkcję włókien kolagenowych i elastynowych, w efekcie czego spłycają się zmarszczki i bruzdy, a skóra odzyskuje elastyczność, jędrność i młodzieńczy wygląd.

 

Najważniejsze zasady stosowania peelingów.

• Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce, chroń skórę przed promieniowaniem UV, używając kremów z wysokim.
• Używaj peelingów dedykowanych do Twojego rodzaju skóry.
• Nie stosuj peelingów, jeśli Twoja skóra jest podrażniona.
• Nie stosuj peelingów kiedy na skórze występuje reakcja alergiczna.
• Nie wykonuj zabiegu kiedy na skórze występują stany zapalne i zmiany ropne (skóra trądzikowa).
• Nie wykonuj peelingów na skórę zranioną lub skaleczoną.
• Nie forsuj skóry, nie wykonuj peelingów zbyt często.