Mezoterapia Mikroigłowa: Nowatorski Sposób na Piękną Skórę

Ten zabieg kosmetyczny to metoda pielęgnacji skóry za pomocą wprowadzania pod nią różnych substancji aktywnych. Mezoterapia mikroigłowa pozwala na biorewitalizacji m.in.twarzy czy też dekoltu. Może być wykonana na różnych częściach ciała w zależności od indywidualnych potrzeb. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu zabiegowi, omawiając jego działanie, efekty, ewentualne przeciwwskazania oraz przebieg.

Co to jest mezoterapia mikroigłowa?

To nieinwazyjny zabieg wykonywany m.in. gabinecie kosmetycznym, który polega na wprowadzeniu pod skórę różnorodnych substancji aktywnych za pomocą bardzo cienkich igieł. Mezoterapia mikroigłowa ma na celu poprawienie kondycji skóry, redukcję zmarszczek, blizn czy rozstępów oraz stymulację regeneracji komórek. Zabieg może być stosowana na twarzy, szyi, dekolcie oraz innych partiach ciała. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest osiągnięcie głębokiego nawilżenia, regeneracji oraz odżywienia. Niemniej jednak należy pamiętać, że aby osiągnąć zamierzone efekty, trzeba również zadbać o właściwą pielęgnację w domu oraz powtarzać ten zabieg.

Korzyści płynące z mezoterapii mikroigłowej

Zbieg ten może przynieść wiele korzyści. Po pierwsze, wprowadzenie substancji aktywnych w głąb skóry sprawia, że są one lepiej przyswajane i wykazują większą skuteczność. Po drugie, mikronakłucia stymulują produkcję kolagenu i elastyny, co prowadzi do poprawy jędrności i elastyczności cery. Ponadto zabieg ten może być stosowany w celu redukcji blizn potrądzikowych, rozstępów czy zmarszczek. Mezoterapia mikroigłowa pomaga również w walce z cellulitem oraz przeciwdziała starzeniu się skóry.

Mezoterapia mikroigłowa może być przeprowadzona w przypadku osób w różnym wieku u kobiet i mężczyzn. Zabieg ten może być stosowany zarówno jako profilaktyka przeciwstarzeniowa, jak i metoda redukcji już istniejących blizn, a także zmarszczek. Sprawdza się również u osób zmagających się z trądzikiem, rozszerzonymi porami czy przebarwieniami skóry.

Jak przebiega zabieg mezoterapii mikroigłowej?

Na początek kosmetolog oczyszcza i dezynfekuję obszar skóry, na którym będą wykonywane nakłucia. Następnie dobiera preparat zawierający substancje aktywne, takie jak witaminy, minerały czy peptydy. Preparat ten jest wprowadzany za pomocą urządzenia wyposażonego w mikroigły. W zależności od potrzeb pacjenta i obszaru, igły mogą mieć różną długość (najczęściej od 0,25 mm nawet do 3.0 mm), co pozwala na dostosowanie całego procesu do indywidualnych wymagań. Po zakończeniu zabiegu skóra jest delikatnie przemywana i nawilżana, nakładany jest także preparat łagodzący podrażnienia.

Czy mezoterapia mikroigłowa jest bolesna?

W trakcie zabiegu można odczuwać delikatne szczypanie, jednak jest to zazwyczaj bardzo dobrze tolerowane. W przypadku osób o niskim progu bólu, możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego w formie kremu, który zaczyna działań mniej więcej po 20 minutach, wtedy kosmetolog rozpoczyna nakłuwanie. Głębokości wprowadzanie igły zależy od miejsca zabiegowego. Mezoterapia mikroigłowa twarzy standardowo trwa około 15 – 20 minut (nie licząc czasu potrzebnego na działanie znieczulenie, jeśli takie będzie nakładane). Miejsce zabiegowe może być nieznacznie zaczerwienione oraz podrażnione, niemniej jednak objawy te ustępują zazwyczaj po kilku godzinach.

Po mezoterapii mikroigłowej trzeba również przestrzegać zaleceń przedstawionych przez specjalistę, który wykonuje zabieg. Należy ograniczyć ekspozycję na słońce, a także stosować krem z wysoką ochroną przeciwsłoneczną (najlepiej SPF 50), nie wykonywać makijażu przynajmniej przez jeden dzień, zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu (3 – 4 litry wody) i nawilżenie skóry za pomocą kosmetyków silnie nawilżających, a także unikać wysiłku fizycznego przez 24h. W przypadku wątpliwości względem stosowanej pielęgnacji warto poradzić się osoby wykonującej ten zabieg w gabinecie kosmetycznym tak, aby mieć pewność, że kosmetyki będą odpowiednie i pomogą w regeneracji i nawilżeniu skóry po wykonanym zabiegu.

Jakich efektów można oczekiwać po zabiegach mezoterapii mikroigłowej?

Pierwsze zmiany będą widoczne już po pierwszej serii. Niemniej jednak pełny efekt uzyskuje się po serii kilku zabiegach. Skóra po mezoterapii mikroigłowej staje się bardziej elastyczna i promienna. Zmarszczki i blizny ulegają redukcji, a koloryt skóry wyrównuje. Aby utrzymać te efekty, zaleca się powtarzanie zabiegów w regularnych odstępach czasu.

Liczba i częstotliwość zabiegów mezoterapii mikroigłowej zależą od indywidualnych potrzeb oraz ogólnego stanu skóry. Zwykle wykonuje się serię od 3 do 6 zabiegów w odstępach wynoszących od 2 do 4 tygodni. Następnie warto przeprowadzać sesje utrzymujące efekty co kilka miesięcy. Ważne jest również stosowanie odpowiedniej pielęgnacji domowej oraz ochrony przeciwsłonecznej, aby utrzymać rezultaty uzyskane dzięki mezoterapii mikroigłowej. Oczywiście częstotliwość oraz efekty mogą się różnić w zależności od indywidualnych predyspozycji takich jak wiek, czy też początkowy stan cery. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się ze specjalistą w gabinecie kosmetycznym, który przedstawi możliwe rezultaty oraz dobierze liczbę sesji.

Przeciwwskazania do mezoterapii mikroigłowej

Zabieg ten jest bezpieczny i małoinwazyjny, niemniej jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Należą do nich m.in.:

  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • aktywne stany zapalne skóry,
  • alergie na składniki preparatów stosowanych w trakcie zabiegu,
  • choroby nowotworowe,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.

Przed rozpoczęciem serii zabiegów należy skonsultować się z kosmetologiem, który oceni stan skóry oraz możliwość przeprowadzenia mezoterapii mikroigłowej w konkretnym przypadku.

Mezoterapia mikroigłowa poprawiająca wygląd skóry

Zabieg ten wykonywany w gabinecie kosmetycznym może być przeprowadzony u wielu osób, niemniej jednak, aby jego efekty były zadowalające, należy przestrzec wszelkich zaleceń po wykonaniu mezoterapii mikroigłowej i wykluczyć wszelkie przeciwwskazania.