Mezoterapia mikroigłowa

W celu osiągnięcia 100% zamierzonych efektów, konieczne jest synergiczne działanie zabiegu wykonanego w gabinecie kosmetologicznym oraz odpowiednio dopasowanej pielęgnacji domowej.

Nawilżenie

Po zabiegu mezoterapii występuje podrażnienie skóry, powstałe na skutek mikronakłuć. Kluczowe w tej sytuacji jest odpowiednie nawilżenie w celu uniknięcia miejscowego przesuszenia na skutek podrażnienia. Niski poziom nawodnienia skóry prowadzi m.in. do degeneracji włókien elastyny i kolagenu, czego wynikiem jest tworzenie się zmarszczek. W tym celu można zastosować takie składniki aktywne jak: kwas hialuronowy, gliceryna, aloes, mocznik, kolagen, sorbitol, kwas mlekowy, alantolina, chitozan. Właściwe nawilżenie skóry zapewnia jej odpowiednie środowisko do regeneracji jak i również stymuluje procesy naprawcze.

Antyoksydacja

Drugą grupą składników aktywnych niezbędnych w pielęgnacji domowej skóry po zabiegu biorewitalizacji są antyoksydanty. Substancje których zadaniem jest zwalczanie wolnych rodników tlenowych odpowiedzialnych za: redukcje włókien kolagenowych i elastynowych, uszkodzenie DNA skóry oraz przyspieszenie jej procesów starzenia.

Najwięcej antyoksydantów dostarczają nam niektóre owoce np. owoce aronii czarnoowocowej, skórka ciemnych winogron, soków owoców leśnych oraz w owoce cytrusowe.

Antyoksydanty należą do grupy kluczowych składników stosowanych w pielęgnacji domowej skóry po zabiegu mezoterapi mikroigłowej. Zalicza się do nich: witaminę A ,E, C, kwas ferulowy, kwas cytrynowy, resveratrol, kwas fitowy, arbutyna, olej z dzikiej róży, olej arganowy oraz ekstrakt z aronii.

Anti-aging

Starzenie się skóry to proces wielu zmian zachodzących w naskórku, z czasem staje się on szorstki i cienki. Pogarsza się wygląd skóry, swoją aktywność zmniejszają fibroblasty, przez co produkcja włókien kolagenu i elastyny maleje. W wyniku tych procesów dochodzi do powstawania i pogłębiania się zmarszczek. Zachwiana zostaje również aktywność melanocytów, komórek produkujących barwnik skóry czyli melanię. W konsekwencji następuje zaburzenie pingmentacji skóry – przebarwienia. Te oraz inne skutki stale postępują, aby je spowolnić możemy stosować odpowiednie składniki aktywne.

Grupa substancji aktywnych które odgrywają ogromną rolę w procesie biorewitalizacji spowalniając procesy starzenia to: peptydy biomimetyczne (syntetyczne związki naśladujące naturalne peptydy) poprawiające metabolizm skóry, czynniki wzrostu odpowiedzialne za stymulowanie i różnicowanie komórek skóry, oraz syntezę kolagenu, koenzym Q10, retinol.

Regeneracja

Po zabiegach mezoterapii nie wolno zapominać o regeneracji. Składniki aktywne które skutecznie łagodzą podrażnienia i regenerują to: d-pantenol, alantolina, bisabolol, aloes.

 

Postępowanie po zabiegu mezoterapii.

  • Skórę po zabiegu mikronakłuwania należy oczyszczać delikatnymi środkami myjącymi, nie należy jej pocierać.
  • Aplikacja makijażu powinna nastąpić dopiero po upływie 24 godz. od zabiegu.
  • Skóra musi być nawilżana, nie należy dopuszczać do uczucia tzw. ściągnięcia.
  • Zaleca się pić 2-3l. wody każdego dnia.
  • Powinno się bezwzględnie unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne do 3-4 tygodni po zabiegu.
  • Konieczna jest aplikacja kremu z filtrem 50 SPF.
  • Przez 7 dni od zabiegu nie zaleca się korzystania z basenu, sauny, siłowni.
  • Odradza się wykonanie peelingów w okolicy zabiegowej (przez około 7 dni od zabiegu).
  • Nie należy spożywać alkoholu do 48 h po zabiegu.
  • Warto ograniczyć spożywanie cukru.

 

Mezoterapia mikroigłowa jest bardzo skutecznym zabiegiem biorewitalizacji skóry. Należy jednak pamiętać iż jej efekt jest ściśle uzależniony od metody wykonania i użytych substancji aktywnych, a także niezmiernie ważnej po zabiegowej  pielęgnacji domowej. Skóra po zabiegu wymaga szczególnej i uważnej pielęgnacji domowej, której celem jest wspomaganie procesu regeneracji oraz pobudzanie procesów naprawczych. Tylko synergia tych działań pomoże osiągnąć najlepszy efekt.