Jak działać aby hamować procesy starzenia?

Zaraz po promieniowaniu UV, głównym wrogiem zdrowej skóry są zanieczyszczenia środowiska, które sprzyja powstawaniu wolnych rodników na jej powierzchni, co powoduje uszkodzenia komórek skóry. Wolne rodniki (oksydanty) to reaktywne formy tlenu pozostałe z procesu oddychania. Uszkadzają one zdrowe komórki (białek, tłuszczów, DNA). W normalnych warunkach ich negatywne skutki są naprawiane w organizmie. Jednak nadmierna ich ilość, powoduje stres oksydacyjny, czyli zaburzenie równowagi między ilością wolnych rodników a przeciwutleniaczy. Procesy naprawcze w organizmie są niewystarczające i efektem tego jest występowanie różnych chorób i przyspieszone starzenie się skóry. Tarczą obronną w tej sytuacji jest antyoksydacja, która zmniejsza skutki niszczenia zdrowych komórek.  Stosowanie kosmetyków zawierających silne przeciwutleniacze, takie jak witamina A, E, C, neutralizuje wolne rodniki, przyczyniając się do wzmocnienia bariery ochronnej skóry, a ponadto potęgują działanie ochrony przeciwsłonecznej i stymulują syntezę kolagenu. Dostarczając skórze niezbędnych antyoksydantów, chronimy ją a w konsekwencji poprawiamy jej kondycje i wygląd. Skóra staje się lepiej nawilżona, wygładzona, ujędrniona a koloryt jest bardziej ujednolicony.

 

W celu wzmocnienia procesów regeneracyjnych i ochrony skóry przed czynnikami zewnętrznymi, możemy działać wielopoziomowo. Na poziomie wewnętrznym -  odpowiednią dietą bogatą w antyoksydanty:

  • Przyprawy i zioła ( cynamon, oregano, curry ).
  • Aronię, czarną jagodę, jeżynę, jeżynę, czarny bez.
  • Truskawki, jabłka, mandarynki.
  • Kawę, herbatę zieloną.
  • Czerwoną kapustę, buraki, fasolę.
  • Oleje roślinne.

 

Na poziomie zewnętrznym – poprzez pielęgnacje twarzy i wykonywanie systematycznych serii profesjonalnych zabiegów kosmetycznych np.: zabiegi eksfoliacyjne z użyciem kwasów chemicznych, mezoterapia mikroigłowa i igłowa, zabiegi z zastosowaniem retinolu i witaminy C oraz odpowiednią pielęgnacją domową. Wśród antyoksydantów stosowanych w kosmetyce wyróżnia się wyciągi roślinne bogate w polifenole (np. z zielonej herbaty, borówki, owoców leśnych). Jako ochrona dzienna - niezbędny jest krem z wysokim filtrem UV a do regeneracji nocnej - kremy np. z retinolem, wit C, wit E.

 

Warto również wyeliminować używki i starać się zmniejszyć stres, bo te czynniki również mają wpływ na obniżenie odporności organizmu i nadmierne działanie wolnych rodników. Regularny wysiłek fizyczny taki jak sport, ma z kolei pozytywny wpływ na wzmocnienie komórek organizmu i zmniejsza stres oksydacyjny.