Depilacja laserowa – jak to działa?

W naszym organizmie bezustannie przebiegają pewne procesy, włosy również przechodzą ciągły cykl rozwoju. Aby zrozumieć mechanizm działania zabiegów laserowych na mieszek włosowy, powinniśmy sobie przypomnieć budowę włosa.

Podstawę budowy włosa stanowi łodyga oraz korzeń, osadzony w mieszku włosowym. Do mieszka włosa uchodzi gruczoł łojowy, natomiast na jego dnie znajduje się cebulka włosa, odgrywa ona bardzo istotną rolę w cyklu wzrostu włosa. Cebulka włosa jest to jedyny żywy jego fragment. Zawiera ona komórki macierzy, które odpowiadają za tworzenie się oraz wzrost włosa. Proces ten zachodzi ponieważ cebulka osadzona jest na brodawce do której dochodzą liczne naczynia krwionośne, dostarczające komórce macierzy substancje odżywcze zasilając proces budowy komórek włosa. Łodyga włosa, czyli włos który widzimy na powierzchni skóry jest całkowicie martwy.

Za wzrost i kolor włosa odpowiada budowa macierzy, natomiast zawarte w niej i różnicujące się komórki nabłonka są odpowiedzialne za jego wzrost. Melanocyty są odpowiedzialne za wytwarzanie melaniny, która decyduje o zabarwieniu włosa. Im więcej melaniny, tym nasz włos jest ciemniejszy. Ma to bardzo duże znaczenie dla skuteczności depilacji laserowej, ponieważ wiąska światła lasera jest przyciągane właśnie przez barwnik (melaninę). Włos jasny i siwy ma małą zawartość barwnika, co może powodować brak skuteczności zabiegów.

Skuteczność depilacji laserowej, laserem Soprano ice jest bezpośrednio związana z cyklem wzrostu włosa. Jest on podzielony na trzy fazy: faza żywa – anagen, faza przejściowa – katagen i faza spoczynku – telogen.

Tylko wiązka lasera która dotrze do włosa będącego w fazie żywej, może go skutecznie zniszczyć. Jest to możliwe dlatego iż włoski mocno przylegają do mieszka i bezpośrednio z niego wyrastają.  Światło lasera wykorzystuje melaninę jako nośnik energii, dociera bezpośrednio do macierzy i brodawki włosa. Tam skumulowana energia wytwarza wysoką temperaturę, która doprowadza do zniszczenia żywej tkanki macierzy. Bez dostępu do substancji budulcowych i odżywczych włos nie może odrosnąć, zostaje bezpowrotnie zniszczony. Łodyga włosa zostaje spalona i po około 2 tygodniach wykrusza się i wypada.

Jeśli włos jest w fazie przejściowej czyli – katagenu wówczas cebulka włosa oddziela się od brodawki i zmierza ku górze. Stopniowo włos przestaje rosnąć, zanika proces wytwarzania melaniny przez co dolna część włosa jest odbarwiona. W rezultacie wiązka lasera traci przewodnictwo energii do brodawki włosa. Energia która tam dociera jest zbyt mała aby skutecznie zniszczyć cebulkę. Łodyga włosa zostaje spalona, jednak żywa część włosa nie zostanie uszkodzona. Nastąpi kolejna faza cyklu – telogen a następnie zapoczątkowany zostanie cykl od nowa, czyli anagen gdzie wyrośnie nowy włos.

W fazie spoczynku – telogenu włos całkowicie obumiera i wypada. W tej fazie depilacja laserowa jest całkowicie bezskuteczna. Mieszek włosowy z macierzą jest w fazie całkowitego uśpienia. Czeka na pobudzenie organizmu do ponowienia całego cyklu od nowa.

 

iż ludzkie włosy rosną w różnym tempie i w danym momencie występują w różnej fazie wzrostu. Stąd też jest konieczność powtarzania zabiegów depilacji laserowej.

Depilacja laserowa, to skuteczna metoda usuwania owłosienia, jednak jest ściśle związana z ludzką fizjologią. Istotny jest fakt, że nasze włosy rosną w różnym tempie i są w danym momencie w różnej fazie wzrostu.  Dlatego to właśnie cykl wzrostu włosa wpływa na ilość i częstotliwość wykonanych zabiegów laserowych. Ma również znaczenie ilość barwnika – melaniny w cebulce włosa. Możemy szacować, że aby pozbyć się skutecznie 80-90% niechcianego włosków, należy zabieg depilacji laserowej powtórzyć około 3-6 razy w regularnych, 1-2-miesięcznych odstępach. Niezalecane są dłuższe przerwy w serii, ponieważ włosy mogą wyjść z odpowiedniej fazy i możemy stracić pożądany cykl wzrostu włosa.

Nasz organizm ma też zdolność regeneracji dlatego po latach od zniszczenia cebulek włosa, niektóre z nich mogą próbować się odnawiać. Może być wskazane aby rok lub dwa lata od wykonanej serii zabiegów laserowych, wykonać zabieg przypominający, aby w dalszym ciągu cieszyć się gładką skórą.

fazy wzrostu włosów